Facebook Image
Bun venit, Vizitator
Vă rugăm să vă autentificaţi sau să vă înregistraţi.    Aţi uitat parola?

probleme familiare
(1 vizualizează) (1) Vizitator
Du-mă jos
Publică mesajul
Publică un topic nou
Pagina: 123
Topic: probleme familiare
probleme familiare acum 3 ani, 5 luni  
M-am recasatorit de jumatate de an, traim la sot la moment si fiul sotului are 16 ani, nu ma agreaza categoric, nici nu se saluta cu mine.Eu incerc sa caut puncte de tangente dar fara nici-un rezultat.Insa maica sa il influenteaza negativ, cu diferite vorbe indecente de mine si tatal lui.Eu is foarte emotiva, sufar de discfunctie vegetativa, anxietate si respectiv nu pot accepta o astfel de comportare,insa eu reprosuri nu-i fac.Pastrez tacerea.Cum sa fac sa ii atrag atentia lui, sa gasesc macar kit de putin interes comun?

Introduceţi codul aici   
Reţineţi, vă rog, că deşi butoanele de cod şi zâmbăreţi sunt inactive, codul şi zâmbăreţii pot fi folosiţi totuşi
_KUNENA_USERNAME_ANONYMOUS

Reply Quote

Re: probleme familiare acum 3 ani, 5 luni  
Buna ziua!
Este cu adevarat o situatie neplacuta, si care va poate efecta atit personal cit si relatia nou creata.
Apreciati relatia Dv cu sotul, care este nivelul de comunicare cu el si gradul de intelegere intre voi. Acest lucru este important pentru a putea discuta cele intimplate si a primi un suport moral de la el. Copilul se afla intr-o virsta de adolescenta, ce se caracterizeaza prin diferite comportamente mai putin placute pentru parinti, ei sunt directi, agresivi, cu mari asteptari din partea celor din jur. Este si o intrebare importanta pentru ei, cine sunt eu. In cazul divorturilor copii se simt abandonati, si in cazul Dv el se considera unicul aparator al mamei sale,indiferent cit de buna nu sunteti Dv.Viata pe care si-o imaginat-o el nu coincide cu realitatea in care s-a pomenit. Trebuie sai spuneti cai stimati sentimentele pe care le are, dar asa stau lucrurile, si ca recasatoria tatei nu-l lipseste de tata. Aceste vorbe trebuie spuse copilui cu calm, respect, si cu incredere in cea ce faceti. Tacerea va face mai rau. Daca cu adevarat sunteti o familie fericita, el va intelege cu timpul ca asa o sa fie mai bine atit pentu voi cit si pentru el si mama lui, fi-ti toleranta si datii timp pentru ca el sa percepa corect lucrurile. Daca mai aveti intebari puteti apela la tel. 068447117, pentru a va inscrie la o sedinta cu un psiholog profesionist. Succese si fericire in casa Dv.

Introduceţi codul aici   
Reţineţi, vă rog, că deşi butoanele de cod şi zâmbăreţi sunt inactive, codul şi zâmbăreţii pot fi folosiţi totuşi
Svetlana Clivada

Reply Quote

Re: probleme familiare acum 3 ani, 4 luni  
mersi mult.sotul nu vrea sa discute nimic. sta suparat si evita discutiile.e o persoana incapatinata.succese si bafta in tot ce faceti.

Introduceţi codul aici   

Reply Quote

Buna ziua!
E regretabil faptul cind in familie e deschis spre comunicare si schimbare doar un membru.E de dorit sa va reorientati atentia spre lucruri ce va aduc placere si persoane ce sunt gata sa va asculte si sa va sustina.Viata merita traita! SUCCESE SI FERICIRE!

Introduceţi codul aici   
Svetlana Clivada

Reply Quote

as vrea sa divortez,dar nu ma pot hotari.sotul nu e responsabil de functia lui de sot,sa cistige eczistenta familiei.intr-o masura oarecare ma simt vinovata.dar nu mai pot rabda linga mine un barbat,care trebuie eu sal intretin.toata viata am lucrat la doua servicii,el asa si asa,cind are gust.in tot ce face nu are succes.suntem casatoriti de 16 ani,avem doi copii,baieti,care sunt foarte atasati de el.el spune ca ma iubeste,dar eu numi arde de dragoste cind nu ai ce pune pe masa.mersi mult.

Introduceţi codul aici   

Reply Quote

Buna ziua! In aceasta situatie e nevoie de consultatia unui psiholog. Apelati la telefonul 068 44 71 17

Introduceţi codul aici   
Svetlana Clivada

Reply Quote

Du-mă sus
Publică mesajul
Publică un topic nou
Pagina: 123

Login